- 2 l víz
- 2 kg cukor
- kevés citromsav
- 20 dkg sötétlila színű levendulavirág*
Elkészítés:
A levendula zöld szárait ollóval eltávolítjuk. (A lila kis virágokat nem kell leszedegetni a szárról. Minimálisan a szár is felhasználásra kerülhet.)
A cukorból, vízből – kevés citromsav hozzáadásával – sűrű szirupot főzünk. A forró szirupba beletesszük a virágokat, jól elkeverjük, majd az edényt lefedjük és hagyjuk kihűlni. Amikor kihűlt, az edényt hűtőszekrénybe tesszük 24 órára.
Másnap a szirupot ismét jól felforraljuk, hagyjuk kihűlni, újabb 24 órán át pihentetjük.
Következő nap a szirupot finom szűrőn átszűrjük, palackozzuk.
Az üvegeket befőző automatába állítjuk, vízzel feltöltjük és a szörpöket 80 fokon 20 percig hőkezeljük. (A pasztőrözés elegendő a tartósításhoz, így nem kell tartósítószert használnunk. A megbontott szörpöt hűtve tároljuk!)
Tapasztalatok az első szörpkészítés során, 2019-ből:
Azonos mennyiségek felhasználásával háromféle módon készítettem szörpöt:
- Levendulaszörp készítési tapasztalatok híján először a langyosra hűlt szirupba áztattam a virágokat, 24 órára. Ez a módszer halványsárga színű szörpöt eredményezett. (Tapasztalatok híján abból indultam ki, hogy a bodzaszörp szirupját is langyosan öntjük a virágra, ellenkező esetben – forró szirupot használva – a virágok csúnyán bebarnulnak.)
- Következő körben lobogó forró szirupba helyeztem a frissen szedett virágokat – szintén 24 órára -, ezzel a módszerrel gyönyörű, sötét magenta színű, intenzív illatú szörpöt kaptam.
- Néhány nap elteltével a korábban leszedett, kissé már kiszáradt virágokból főztem szörpöt, ez a módszer enyhén barnás tónusú szörpöt adott.
Tapasztalatok 2020. évről:
Az másodszori felforralás és újabb napig tartó “pihentetés” még intenzívebb ízű, színű szörpöt eredményezett.
Az első fotón az egyszeri felforralás és szűrés utáni szörp látható, a másodikon pedig az újabb forralás utáni:
* Minél sötétebb a levendulavirág színe, annál intenzívebb színeredményt kapunk.